smíšený pěvecký sbor Kácov

smíšený pěvecký sbor Kácov

SBOR S MNOHALETOU TRADICÍ

Kácov“, tak se nejmenuje pouze městys nacházející se v okrese Kutná Hora nebo barokní zámek, který tam leží, ale také pěvecký sbor z Nového Města nad Metují. Ten se na hudebním poli pohybuje už celých 15 let. O tom, že práci, které se věnuje, odvádí dobře, svědčí řada medailí získaných u nás i ve světě. Stejně jako je zmíněný zámek ozdobou stejnojmennému městysu, je i pěvecký sbor Kácov jednou z ozdob svého města.

Když před sto čtyřiceti lety, tedy v roce 1876, vznikal pěvecký a hudební spolek Kácov, mohlo se zakladatelům jen zdát o tom, že jeho tradice přetrvá až do nového tisíciletí. Ačkoliv v padesátých letech 20. století jeho působení přerušila nepřízeň osudu v podobě časů, které ochotnickým aktivitám nepřály, jeho hlavní myšlenka nezanikla. Na přetrženou nit se o několik let později pokusil navázat sbormistr František Krahulec, který v roce 1978 založil vlastní Ženský pěvecký sbor. Ke zdárnému cíli nakonec došel sbor pod vedením Jaroslava Rybáčka, který se za dirigentský pultík postavil v září roku 2000. Novému sbormistrovi se podařilo obohatit řady něžného pohlaví také o hlasy mužské a Smíšený pěvecký sbor Kácov byl tak znovu na světě.

Domácími vodami je pro sbor Kácov jeho rodné Nové Město nad Metují a okolí, kde pravidelně vystupuje na mnoha koncertech pod záštitou Městského klubu v Novém Městě nad Metují. Už od svého vzniku často navštěvuje také nejrůznější festivaly a soutěže, a to nejen ve své domovině, ale i za jejími hranicemi. Během svého působení na hudebním poli koncertoval několikrát po boku Novoměstského orchestru, v roce 2013 vystoupil v České Skalici během Vánočního koncertu společně s věhlasným Hradišťanem. 

V roce 2004 uspěl hned ve dvou kategoriích na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Mundi cantant v Olomouci, domů si odvážel zlatou a stříbrnou medaili. V roce 2007 vyrazil do německého města Wernigerode, kde si na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse vyzpíval stříbro. Na poličku slávy přibyla v následujícím roce také dvě bronzová pásma z festivalu v polských Sopotech, rok 2010 rozšířil sbírky o další stříbrnou medaili z Olomouce. První příčku na seznamu úspěchů však prozatím zabírají dva kovy nejcennější - zlaté medaile, které si onen reprezentant ryze amatérského sborového zpívání přivezl v roce 2012 ze sousedního Slovenska. Konkrétně se jednalo o pěveckou soutěž Festa Choralis v Bratislavě, kde Kácov soutěžil ve dvou kategoriích, a to smíšené sbory a lidové písně. Svůj podíl na tomto úspěchu má bezpochyby také Jiří Skopal, který se kácovské taktovky ujal v roce 2011 a od té doby pokračuje na dalším uměleckém rozvoji tělesa.

 www.peveckysborkacov.cz

Více ...
2019_Jarní koncert Kácov a Nofi

2019_Jarní koncert Kácov a Nofi

Jarní koncert smíšeného pěveckého sboru Kácov a Novoměstské filharmonie v rámci Smetanovských dnů konaný dne 26.5.2019

Host koncertu pěvecký sbor Vlastislav

Více ...
2018_Koncert novoměstského pěveckého sboru Kácov

2018_Koncert novoměstského pěveckého sboru Kácov

Společný koncert Smíšeného pěveckého sboru Kácov Nové Město nad Metují a Smíšeného chrámového sboru Aberdeenské univerzity z Velké Británie.

Více ...
2018_Koncert novoměstského pěveckého sboru Kácov

2018_Koncert novoměstského pěveckého sboru Kácov

Ojedinělý koncert novoměstského pěveckého sboru Kácov a Hradišťan s Jiřím Pavlicou dne 7.12.2018

Více ...

Zůstaňte informováni o našich novinkách

Přihlašte se do našeho newsletteru a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.