Novoměstská filharmonie

Novoměstská filharmonie

Novoměstská filharmonie Českárepublika

Novoměstská filharmonie navazuje na dlouholetou tradici Komorního orchestru působícího při ZUŠ Bedřicha  Smetany v Novém Městě nad Metují, který založil roku 1960 dirigent Dušan Vrchoslav. Pod jeho vedením získal Komorní orchestr mimo jiné 1. cenu v krajském 3. cenu v ústředním kole Celostátní soutěže LŠU v Brně a koncertoval v České republice, Polsku, Německu a Rakousku.

V roce 1998 se stal dirigentem Komorního orchestru Jaroslav Rybáček a postupně jej rozšířil  až do podoby symfonického orchestru, nesoucího od roku 2001 název Novoměstský orchestr. Za dobu svého působení na  koncertních pódiích získal Novoměstský orchestr řadu prestižních ocenění,z nichž nejvýznamnějších byla 1.cenacum laude“ z Evropského hudebního festivalu v belgickém městě Neerpelt roku 2005 1.cena kategorii symfonických orchestrů zároveň Cena města Vídně pro absolutního vítěze soutěže festivalu Mládí hudba ve Vídni roce 2007.

  V roce 2006 natočil Novoměstský orchestr CDTance/Dances s hudbou P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, Brahmse a dalších světových skladatelů. Významná je také jeho dlouhodobá spolupráce sautory filmu Síla lidskosti, který pojednává oSiru Nicholasi Wintonovi.  V roce 2007 vystoupil v Kongresovém centru Praha u příležitosti navržení Sira Nicholase Wintona  na Nobelovu cenu míru a následující rok nahrával Českém rozhlase ústřední hudbu filmu Nickyho rodina.

Roku 2011 se Novoměstský orchestr přejmenoval na Novoměstskou filharmonii  a v tomto novém kabátě získal 1. cenu kategorii symfonických těles naMezinárodním mládežnickém hudebním festivalu“ v Bratislavě. Kromě toho se Novoměstská filharmonie velmi úspěšně zúčastnila mezinárodních orchestrálních festivalů v Itálii, Španělsku, Maďarsku a podnikla turné po Lotyšsku, Chorvatsku a Francii.

Nejdůležitějším krokem, jaký Novoměstská filharmonie podnikla v roce 2014, jenatočení druhého CD „Filmové melodie“, v němž se objevuje hudba E. Morriconeho, K. Badelta, J. Williamse.       

V roce 2015 získal v Olomouci symfonický orchestr „ Nofi Junior “  (přípravný orchestr Novoměstské filharmonie) 1.cenu v ústředním kole „Celostátní soutěže ZUŠ ČR“ ve hře orchestrů a mimořádnou  cenu České filharmonie.

Veliký úspěch slavila Nofi v Itálii na soutěžním festivalu „Musica Festa Florence 2016“, kde získala 1. místo a zlatou medaili v kategorii symfonických orchestrů, ale i titul Absolutního vítěze festivalu. Dále získal trumpetista Nofi Jan Halda speciální cenu poroty za Mimořádný hudební výkon.

Za poslední léta se orchestr také úspěšně zúčastnil několika prestižních zahraničních soutěžních přehlídek i festivalů, na kterých získal řadu prvních cen, včetně titulů absolutních laureátů soutěží a podnikl koncertní turné po Provence. Mimo to na jaře 2019 spolupracoval se světově proslulým klavíristou Lukášem Vondráčkem.

www.nofi.cz

 

2019_Jarní koncert Kácov a Nofi

2019_Jarní koncert Kácov a Nofi

Jarní koncert smíšeného pěveckého sboru Kácov a Novoměstské filharmonie v rámci Smetanovských dnů konaný dne 26.5.2019

Host koncertu pěvecký sbor Vlastislav

Více ...

Zůstaňte informováni o našich novinkách

Přihlašte se do našeho newsletteru a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.